Jak uchronić się przed koronawirusem ?

Koronawirus (Covid 19) pojawił się na dużą skalę  w 2020 roku jako mało znany wirus. Wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy ze skali jego zagrożenia. Jego nazwa pochodzi od budowy cząsteczkowej wirusa, który przypomina pod mikroskopem koronę słoneczną.

Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano w Chinach, później sukcesywnie koronawirus dotarł na cały Świat.

Wirus głównie atakuje drogi oddechowe, powoduje uporczywy kaszel, katar oraz charakterystyczną wysoką gorączkę. Objawy są bardzo podobne do grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego tak ważna jest profilaktyka, która jest w stanie uchronić nas przed zakażeniem.

Profilaktyka przed zakażeniem:

Porady:

Odpowiednia profilaktyka  i dbanie o swój organizm jest w stanie uchronić nas przed zakażeniem. Przede wszystkim dobra zbilansowana dieta ruch na świeżym powietrzu wzmacnia nasz organizm, który będzie stwarzał tzw. barierę przed wirusami.

Należy zadbać o częste mycie i dezynfekcję rąk szczególnie po przyjściu z miejsc publicznych. Noszenie w prawidłowy sposób maseczek chroni nas w bardzo dużym stopniu, biorąc pod uwagę fakt, iż wirus jest przenoszony drogą kropelkową.

Dystans i jeszcze raz dystans, unikanie miejsc, w których jest skupisko ludzi.

W razie zauważenia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zostać w domu, aby wirus nie był przenoszony dalej.