Stabilizatory kolana – do czego służą, zastosowanie

Staw kolanowy pełni w naszym ciele bardzo ważną funkcję. Jest największym stawem, podtrzymującym ciężar naszego ciała. Posiada skomplikowaną budowę, musi zapewniać znaczną ruchomość i jednocześnie wytrzymałość. Z tego powodu jego kontuzje nie należą do rzadkości. Często przytrafiają się osobom aktywnym fizycznie, ale w codziennym funkcjonowaniu nasze kolana również mogą ulegać urazom. Bardzo przydatnym narzędziem w walce z jego kontuzjami jest stabilizator kolana – ten.

Orteza kolana – jak działa?

Najczęstszą kontuzją stawu kolanowego jest skręcenie. Aby uszkodzony aparat więzadłowy mógł się zregenerować, niezbędna jest jego stabilizacja, odciążanie oraz ograniczenie ruchomości. Stabilizatory są świetnymi produktami, dzięki którym możemy zapewnić niezbędne wsparcie stawu, jednocześnie zachować możliwość ruchu niezbędną w codziennym funkcjonowaniu.

Jakie rodzaje stabilizatorów spotkamy?

Na rynku dostępne są ortezy różnego rodzaju, których budowa uzależniona jest od pełnionej funkcji. Jeśli szukamy stabilizacji kolana po lekkiej kontuzji lub do profilaktycznego stosowania, szukajmy stabilizatorów miękkich i elastycznych. W bardzo niewielkim stopniu ograniczają zakres ruchu, jednocześnie zapewniając delikatną stabilizację.

Kolejną grupą są stabilizatory sztywne i twarde. Stosuje się je po poważniejszych urazach. Znacznie ograniczają zakres ruchu i mogą być stosowane nawet zamiast gipsu, jednak nie eliminują jej całkowicie, jak to ma miejsce w jego przypadku.

Jeśli potrzebujemy sprzętu bardziej profesjonalnego, wybierzmy ortezy na zamówienie. Dzięki temu otrzymamy produkt dedykowany specjalnie do naszych potrzeb, dostosowany precyzyjnie do budowy naszego kolana. Jednym z najważniejszych aspektów, jest wybór rozmiaru, ponieważ nawet najlepsza orteza nie będzie miała możliwości działać, jeśli będzie zbyt duża.