Na czym polega działanie materacy przeciwodleżynowych?

U chorych leżących, osób starszych i niepełnosprawnych, poważnym problemem jest powstawanie odleżyn. To przykre powikłanie może dotknąć nawet pacjentów odpowiednio pielęgnowanych i znacznie obniża ono jakość ich życia. Odleżyna wymaga interwencji chirurgicznej i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego, gdyż może prowadzić do zakażenia bakteryjnego i sepsy.

Co jest przyczyną powstawania odleżyn?

Aby zrozumieć na jakiej zasadzie działają materace przeciwodleżynowe, na początek warto dowiedzieć się w jakim mechanizmie powstają odleżyny. Są to głębokie rany, które są wynikiem niedokrwienia tkanek i martwicy. Niedokrwienie jest spowodowane ciągłym uciskiem części ciała chorego na podłoże. Najbardziej narażone są okolica krzyżowa, pośladki, łokcie i pięty. Odleżyny znacznie obniżają jakość życia chorego, skąd zapobieganie ich powstawaniu jest niezwykle istotne.

Jak można zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Jak nietrudno wywnioskować, profilaktyka przeciwodleżynowa polega na minimalizowaniu ucisku tkanek na podłoże i stałej zmianie pozycji chorego. Można oczywiście dokonywać tego własnoręcznie poprzez uważne układanie chorego co około 4 godziny w innym położeniu, ale jest to praca bardzo żmudna, męcząca fizycznie i niestety mniej skuteczna niż materace przeciwodleżynowe. Ich działanie opiera się na specjalnych komorach, w których ciśnienie stale się zmienia. Tym samym nacisk na ciało pacjenta jest zmienny, a przepływ krwi jest ciągle pobudzany i utrzymany na prawidłowym poziomie.