Jak wybrać wózki inwalidzkie elektryczne?

Gdy niezbędne jest pozyskania wózka inwalidzkiego można decydować się na wózki ręczne oraz elektryczne. Na te drugie modele trzeba decydować się, gdy pacjent nie jest w stanie napędzać wózka siłą własnych rąk.

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wybieraniu takiego wózka?

Do najważniejszych cech wózków elektrycznych należy zaliczyć:
– wagę,
– zwrotność,
– sposób składania.

Waga ma duże znaczenie dla szybkości poruszania się wózka. Jeśli wózki inwalidzkie elektryczne mają być bardziej zwrotne wówczas konieczne jest decydowanie się na lżejsze modele. Zwrócić uwagę trzeba również na rodzaj napędu. Jeśli wózki inwalidzkie elektryczne mają być bezobsługowe wówczas konieczne jest zdecydowanie się na takie modele, w których zastosowano akumulatory oparte na tak zwanym suchym żelu. Tego typu modele są niemal bezobsługowe.

Moc silnika w wózku elektrycznym

Ważne jest zwracanie uwagi na to, czy wózki inwalidzkie elektryczne są w stanie zapewnić niepełnosprawnej osobie wygodę użytkowania. Znaczenie ma między innym moc silnika, który nie jest wprawdzie priorytetowym parametrem, ale powinno się go brać pod uwagę. Wpływa on na bezpieczeństwo poruszania się wózkiem elektrycznym, jak też na szybkość poruszania się. Wielu niepełnosprawnych, którzy mają już doświadczenie w obsługiwaniu tego typu wózków woli modele, które pozwalają na rozwinięcie prędkości dochodzącej do piętnastu kilometrów na godzinę. Natomiast dla niepełnosprawnych, którzy pierwszy raz będą korzystali z wózka elektrycznego lepszym rozwiązaniem może być wózek z mniejszą prędkością maksymalną.